Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

MARDİN’İN HARİTADAKİ RENGİ DEĞİŞTİ

0 53

Normalleşme süreciyle birlikte rehavete eren vatandaşlar, Mavi kategoride olan Mardin’i, sarı kategoriye çıkardı. Özellikle hafta sonlarını dışarıda geçirmek isteyen vatandaşlar, Mardin’in tarihi ve turistik yerlerini doldurarak, Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarını hiçe saydı.

Bundan yaklaşık bir hafta önce yaptığımız “Bu Gidişle Mardin’in Rengi Değişebilir” haberiyle bu duruma dikkat çekmiştik. Yapılan tüm uyarılara rağmen bugün yapılan kabine toplantının ardından Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan kameraların karşısına geçerek, Türkiye’nin renk haritasını açıkladı.
Yapılan açıklamada; Düşük risk kategorisindeki oaln Mardin, Uşak, Şanlıurfa, Hakkari, Diyarbakır, Batman, Siirt, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı ve Iğdır’ın haritadaki rengi değişti. Yeni haritaya göre, yalnızca Şırnak’ın rengi düşük riski temsil eden mavi kategorideki il kaldı.

Açıklamanın diğer maddeleri şöyle:
Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80’ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır.
Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir.

Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek.Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek.

Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek.
(Ramazan ayı) Bu mübarek ay boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız.
Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır.

Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek ve ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku