Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mardin’in Trafiği Bir Türlü Çözülmüyor

0 28

Yıllardır kangren haline gelmiş Mardin trafiği bir türlü çözülmüyor. Neredeyse şehrin tek caddesi olan Vali Ozan Bulvarı üzerine muammalı bir projeBir yle inşa edilen 800 metrelik Mardin-Kızıltepe Köprülü Kavşağı (Battı Çıktı) Projesi yanlış inşa edildiğinden maalesef şehrin trafiğini taşımaya yetmiyor.

Farklı etnik grupların tarih boyunca bir arada yaşadığı, medeniyetler şehri olan Mardin hak ettiği ve özlemle beklediği ulaşıma neden kavuşamıyor. “Vatandaşlara bu şehrin birinci sorunu nedir” diye sorulduğunda hemen herkesin tek ağızdan verdiği cevap “TRAFİK” yanıtı geliyor.

Hemen hemen her gün didişmelerin kakışmaların yaşandığı trafikte, çoğu zaman kavgalara da neden olabiliyor. Şehrin merkezinden geçen TIR’lar, ağır tonajlı kamyonlar, yolcu otobüsleri ve iş makineleri yaşanan olayların cabası. Şehirde ulaşım hizmeti veren otobüs ve midibüs esnafı ve tabi ki özel araçlarıyla şehre inen vatandaşlar yaşanan trafik yoğunluğundan ve karmaşasından hep dert yanıyor. Kent büyüyor, nüfus kalabalıklaşıyor. Çözülen her sorun bir sonraki yıla yetmiyor.

4 bin 700 kilometre yol ağına sahip olan Mardin’de yapılan alternatif yollar, her geçen gün artan araç sayısına cevap veremiyor. Şehre kısmen de olsa nefes aldıracak olan çevre yolu projesi bir türlü hayata geçirilmiyor. Şehirde yaşanan trafik yoğunluğundan mustarip olan vatandaş ve sürücüler ise bu sorunun biran önce çözüme kavuşmasını istiyor.
Özellikle tarihi Mardin merkezinden geçen 1.cadde de ve Mardin-Kızıltepe Köprülü Kavşağı (Battı Çıktı) üzerinde yaşanan trafik keşmekeşliğinden yakınan vatandaşlar, “Tarihi 1. Caddemizde her zaman trafik sorunu yaşıyoruz. Ambulans hastaya, itfaiye yangına polis olaya anında ulaşmakta büyük sıkıntılar yaşıyor. Şehir içi minibüslerin durakları özel araçlar tarafından işgal edildiği için cadde ortasında indir-bindir yapmak zorunda kalıyor. Bu durum trafiği önemli ölçüde aksatıyor açıklaması yapılırken;

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’tan umutlu olduklarını belirten vatandaşlar; “Sayın Valimiz her alanda olduğu gibi şehrin trafik sorununa da çözüm bulacağına inanıyoruz. Sayın Valimizden Mardin-Kızıltepe Köprülü Kavşağı (Battı Çıktı)’yı yeniden gözden geçireceğine inancımız tamdır. Battı-çıktıda uzun kuyruklar oluşuyor. Hatta çoğu zaman araç kuyruğu geride kalan bir diğer trafik lambalarına kadar ulaşıyor. Kızıltepe istikametine gidecek olan araçlar battı- çıktıyı kullanamıyor. Araçların yüzde 90’ı battı-çıktının sağında ve solunda bulunan tali yolları kullanmak zorunda kalıyor. Bu tali yollar da tek şeritli olduğu için ulaşımda büyük aksamalara neden oluyor.

Burada çift geliş, çift gidiş yolar yapılsaydı belki de trafik akışında bu kadar sorunlar yaşanmazdı. Hürriyet caddesine dönmesi gerek araçlara cep yapılmadığından araçlar sola yanaşamıyor ve çoğu zaman bu durum trafiğin kilitlenmesine sebep olabiliyor. Burada aynı şekilde trafik lambalarında da büyük bir sıkıntı var. Kızıltepe ve Hükümet konağı istikametinden gelen araçlara aynı anda yeşil ışık yanıyor. Buda çoğu zaman birçok kazalara sebebiyet verebiliyor. Sayın Valimizden en azından bu gibi sıkıntıların giderilmesi noktasında yeni bir çalışma başlatılmasını istiyoruz” talebinde bulundular.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku