Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mardinliler’den Geniş Kapsamlı Bir Dernek Daha

0 74

Çeşitli meslek erbabından oluşan bir grup Mardin severler, Mardin’i daha iyi tanıtmak ve Mardinli hemşerilerine yardımda bulunmak amacıyla Ankara’da Alternatif ve Çözüm Derneğini kurdu.

Kurulan başkanlığına eğitimci-yazar Mehmet Yıldız getirildi. 2019 yılında kuruluş çalışmalarına başlanılan Alternatif ve Çözüm Derneği uzun bir aradan sonra Ankara’da start aldı. Alternatif ve Çözüm Derneğinin STK’lar arasında bir marka haline geleceğini ve Türkiye’de önemli bir vizyona sahip olacağını ifade eden Başkan Mehmet Yıldız, başta Mardin olmak üzere Doğu ve Güney Doğulu hemşerilerimizin de Ankara’daki ikinci adresi olacağını söyledi.

Açıklamasının devamında “Yıldız; Bizim derneğimiz kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneğidir. Dolayısıyla öncelikle kültürel ve sosyal faaliyetlere öncelik vereceğiz. Mesela dil alanında İngilizce, Arapça ve farsça kurslarını açacağız. Ayrıca yabancı uyruklu vatandaşlara da Türkçe kursu ve yine herkese açık Kürtçe ve Kur’an-ı Kerim Kurslarımızda mevcuttur. Bunun yanında bağlama kursları hızlı okuma teknikleri, resim, müzik gibi alanlarda da kurslar düzenliyoruz. Ayrıca Ankara dışından Ankara’ya okumaya gelen üniversite öğrencilerimizin barınma, yer bulma, eşya araç ve gereçlerini temin etme konularında da imkânlarımız nispetinde yardımcı olmayı hedefliyoruz. Derneğimizin şu anda sadece Ankara’da Genel Merkezini açabildik. Ancak tüzüğümüzde hem Türkiye çapında, hem de yut dışında da şube açacak şekilde kurulmuştur. Bir anlamda hem İslam Birliğinin küçük bir örneği hem de Dünya insanlığı ile dayanışma içinde olmak istiyoruz. Bu konuda hem yurt içinden hem de yurt dışından önerilere açığız” dedi.

Alternatif ve çözüm derneğinin 2019 yılında iki öğretmen, bir ev hanımı ve iki memur arkadaşla birlikte kurulduğunu anlatan Yıldız, “Tüzüğümüzde de belirttiğimiz gibi amacımız öncelikle Ankara’daki Mardinlileri bir araya getirmek, onların dayanışmasını sağlamak işbirliği konularını görüşmek, konuşmak ve tanışmaktır. Biz de işte alternatif ve çözüm derneği olarak kendi çapımızda küçük yerel konular ve tartışmalardan uzak, daha çok Mardin ve tüm ilçeleri için neler yapabiliriz? Hangi katkılarda bulunabiliriz? Birbirimize nasıl sahip çıkabiliriz? Anlayışıyla bu derneği kurduklarını söyledi.

Başkan Yıldız, insanların en fazla gereksinim duydukları sosyal ve kültürel alanlarda karşılıksız hizmet, toplumda yardımlaşma ve dayanışma gibi üstün ilkeleri benimsediğini vurgulayarak, başta eğitim olmak üzere Mardin’in yöresel ürünlerini Ankara’da tanıtıp hemşerilerimize ulaştırmayı hedefliyoruz. Başta tandır ekmeği, olmak üzere, Mardin pekmezi, peynir ve bulguru, Midyat acuru ile sucuğumuzu ve diğer ürünlerimizi bundan sonra daha merkezi yerde ulaştırma imkanı bulacağız dedi.

Alternatif ve Çözüm Derneği her ayın ilk cumartesi gününü hemşeri dayanışma ve tanışma günü olarak İlan ettiklerini belirten Yıldız, Derneğin Kızılay’daki genel merkezinde her ayın ilk cumartesi günü saat 10.00-19.00 arası Ankara’daki Hemşeriler ile bir araya gelerek muhabbet ve sohbet etme imkânı bulacaklarını söyledi.

Alternatif ve çözüm derneği Basın Yayın ve Tanıtma sorumlusu Mehmet Bağış ise yaptığı açıklamada, “Amacımız Marev, Marsev ve Kızıltepe gibi derneklerin yanında hepsiyle el ele vererek Ankara’da bürokraside Mardin’in sorunlarını dile getirmek ve Mardin için neler yapabiliriz sorularına hep beraber cevap aramak istiyoruz. Ayrıca Ankara dışından yolu Ankara’ya düşen hemşerilerimizin oturup muhabbet edebileceği ve misafir kalabileceği bir adres olmayı hedefliyoruz” dedi.

Alternatif ve Çözüm Derneği Nerede?
Alternatif ve Çözüm Derneği Mithatpaşa Caddesi 13 Numarada bulunmaktadır.alternatifveçözümderneği.com web adresinden de ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku