Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mardin’lilik

0 90

Mardin'lilik

M.Beşir Ayanoğlu


Hulusi Kurtuluş ve Aydın Olgaç Abilerimiz. Mardinlilik, kavramını çok kullanan hemşerilerimiz var. Kendimizi anlatmak için Mardinliliğimizden bahsederiz. Tabiki karşımızdaki insanın veya Mardinli olmayanların bu kavramı bir şehir ismi ile anlamlandırıp geçiyorlar. Fakat mesele böyle değil.
Mardinlilik deyimi, kendine has özellikleri olan bir deyim.
Bu deyimi hayatlarına mecz etmiş, ortaya koymuş değerli iki insanımız vardı. Farkı düşüncede ve siyasi anlayışta yıllarca aynı kurumda ağabey-kardeş hukuku çerçevesinde çalışmış altın kalpli Mardinli iki güzel hemşerimiz.
İkisi de Rahman-i Rahmana kavuşmuş Hulusi Kurtuluş ve Aydın Olgaç abilerimiz.
Bu iki abimiz yıllarca Esnaf ve Sanatkarlar Odasında Mardinli hemşerilerimize hizmet etti.
Hulusi abimiz, 1984 yılından 2010 yılına kadar Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığını ayrıca 2010 yılına kadar da Mardin Oto Tamirciler Odası Başkanlığını yaptı.

Aydın abimiz de 1984 yılında Bakanlar kurulu kararı ile Esnaf Sicil Memurluğu kurulması ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları birliği Genel sekreterliği ve Sicil Memruluğu görevini birlikte yaptı.
1984 yılında başladığı bu görevine 2010 yılı emekliliğine kadar sürdürdü.

Hulusi abi sol dünya görüşüne mensup yıllarca CHP’de siyaset yaptı. Çeşitli dönemlerde CHP Mardin İl Başkanlığı yönetiminde görev aldı.
Aydın Olgaç abimiz ise muhafazakar partide; Refah Partisinde yıllarca Merkez ilçe başkanlığı yaptı.

Hulusi abinin esnaf ile sıcak ve samimi diyaloğu vardı. Bu samimi diyaloğu onu uzun yıllar tamirciler, akabinde de esnaf sanatkarlar oda başkanlığı yapmasına vesile oldu.
Aydın abi’de Mardinli gençlerin rol-modeliydi. Binlerce Mardinli gence, kitap okumayı sevdirip en köklü felsefik tartışmaları yapmalarına vesile oldu. Aydın abimizin sohbetine katılanların çoğu kendilerini Yunan veya Roma dönemine ait Aristo, Sokrat veya Platon tartışma dönemlerinde olduğunu hissederdi. Hakikaten de çok okuyan, çok inceleyen, Batı ile Doğu felsefesi arasındaki karşılaştırmaları ve kıyasları yapan bir abimizdi.
Mardinli gençlere uzun yıllar abilik, yol göstericilik yaptı.
Kâh Kammor’da, kâh Faraç sahalarında gençlerle futbol maçları tertiplediğini görürdük. Ramazan ayının son on günü itikafları ile Aydın abi kendine yeni okuma ve tefekkür zamanı ayırırdı.
Hulusi abinin de İslami ibadetleri ile ilgili herhangi bir eksikliği yoktu. Günlük ibadetini yapan ehli vicdan ve iman insanıydı.
Her iki abimizin siyasi anlamda ki farklılıkları, onları hiç bir zaman kavgaya veya ötekileştirmeye sürüklemedi. Ne Aydın abi Hulusi abiyi alt etmeye çalıştı, ne de Hulusi abi Aydın abiyi alt etti. İkisi de birbirlerinin varlığını kabul ederek, ihtiramda bulunarak yollarına devam etti.
Temel endişeleri Mardindi, Mardin esnafıydı. Bu minvalde hareket ettiler.
Bu iki güzel insanın oluşturduğu hoşgörü, ihtiram, karşılıklı saygı iklimi gelecek kuşaklara miras olarak kaldı.

Siyasi yaşantım sebebiyle Esnaf ve Sanatkarlar Odasına gider Hulusi ve Aydın Abiyi ziyaret ederdim.
Hulusi abinin en güzel ve motive edici ifadesi; ”Bize insan lazım, insanlık lazım” özdeyişiydi.
Aydın Abimiz de derin felsefik entellektüel bir kıvama gelmemiz için hep okumamız ve kendimizi geliştirmemiz gerektiğini tavsiye ederdi.

2009 Mardin Belediye Başkanlığı adaylık sürecimde, Hulusi ve Aydın abilerimizin desteklerini aldım. Böyle iki güzel insanın desteğini almak o dönem için beni manevi ve toplumsal olarak çok güçlü kıldı. Belediye başkanlığımız sürecinde de Hulusi abi Mardin ve Mardinlilere yapmamız gereken hizmetlerle ilgili sürekli bizlere yol gösterdi, yönlendirdi ve destek oldu.
Bu iki güzel insanın bizlere miras bıraktığı hoşgörü, ihtiram, karşılıklı saygı esası aslında bizim Mardinlilik kimliğimizin ana bileşenidir.
Mardinlilik deyişinin cevabı da böylesi güzel insanlarda ete kemiğe bürünmüş halidir.

Böyle güzel iki insanın arka arkaya vefat edip bu dünyadan göç etmesi Mardinimiz için büyük kayıptı.
Allah rahmetiyle muamele etsin, mekanlarını cennet olsun.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku