Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

MAÜ, Ekonomi Devi Olmaya Aday Olan Tıbbi Mantarları Çalıştay İle Değerlendirecek

0 12

Mardin Artuklu Üniversitesi; yerel ve ulusal düzeyde devlet kurumlarının temsilcilerini, sektörel alandaki iş dünyası temsilcilerini ve alanında uzman bilim insanlarını bir araya getirerek,Türkiye’de doğal olarak yetişen tıbbi mantarlar, mantar yetiştiriciliği ve potansiyeli, mantarın en önemli sağlık yararlarını kapsayacak, mantar özlerini nasıl ürettiğini ve tıbbi mantar pazarının durumunu ele alacak bir çalıştay düzenleyeceğini duyurdu.

26 Mart 2021 tarihinde Mardin Artuklu Üniversitesi koordinatörlüğünde düzenlenmesi planlanan “Tıbbi Mantarlar” çalıştayında,Türkiye’nin değişik üniversitelerinden akademisyen, araştırma ve kamu kuruluşları temsilcilerinin fikir, eleştiri ve çözüm önerilerini dile getirme fırsatı bulabilecekleri ve bölgesel bazda çiftçilere yeni üretim odakları oluşturmak adına bilgi sağlanması ve bu konudaki eksikliklerin giderilmesinin hedeflendiği bildirildi.
Çin ve Türkiye dâhil olmak üzere Doğu Avrupa’daki birçok ülkede, gastronomik ve tıbbi mantarların önemli bir gelir kaynağı haline geldiğini belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve ÇalıştayDüzenleme KoordinatörüProf. Dr. Mehmet Cemal OĞUZ,
“Günümüzde 100.000’den fazla tanımlanmış ‘Fungus’ türünün varlığı tespit edilmiş ve yaklaşık 14.000-22.000 arasında tıbbi mantar türünün bulunduğu belirtilmiştir. Sadece mantarın ‘G. Lucidum’ türü için pazar payı olarak 4 milyar dolardan bahsedilmektedir. Bu durum tıbbi mantar yetiştiriciliğine olan ilgiyi artırmaktadır. Düzenleyeceğimiz çalıştay ile birlikte bu süper besinlerin önemli sağlık yararları, pazar payları, yetiştiricileri, kullanım alanları ile ilgili daha fazla araştırma yapılmasını öngörmekteyiz.” dedi.

Mantarın ekonomik ve pazar değerinin artırılması ile mantar yetiştiriciliğini yapan kurumların artırılması gibi konuların çok yönlü olarak ele alınarak fikir paylaşımı yapılmasının son derece önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Cemal OĞUZ,düzenlenecek çalıştayın; tıbbi mantar yetiştiriciliğinin ve bu mantarların besin değerinin artırılması ve pazarlanmasına bilimsel bir bakış açısı sağlayacağını bu bağlamda sektörde çalışan uzman ve ilgili kurumlarınüretecekleri çözümlerin son derece önemli olduğunu belirterek konuya katkı sunacak tüm ilgililerin çalıştaya katılımının önem arz ettiğini ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku