Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

MAÜ Sempozyumlarına Bir Yenisini Ekledi

0 41

Mardin Artuklu Üniversitesinde sempozyumlar devam ediyor. ‘Türk Edebiyatının Yaşlanmaz Şair Çocuğu’ olarak anılan Necati Cumalı doğumunun yüzüncü yılında Mardin Artuklu Üniversitesi’nde anılacak.

Mardin Artuklu Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü tarafından gerçekleştirilecek sempozyumda Kaleme aldığı şiir, hikâye, roman, oyun ve deneme türündeki eserleriyle Türk edebiyatına ve sanatına önemli katkılar sunan Necati Cumalı, Metin Erksan tarafından sinemaya uyarlanan Susuz Yaz eseriyle 1964 yılında Türk sinemasına ilk önemli ödülü Altın Ayı’yı kazandırdı.

13 Ocak Çarşamba günü, üniversitenin YouTube kanalı (müuniv) üzerinden canlı yayınlanacak olan sempozyumun açılış konuşmalarının ardından farklı üniversitelerden öğretim üyelerinin katılacağı bilimsel toplantılarda Cumalı’nın edebiyat, tiyatro ve sinema alanlarında kat ettiği başarılar tartışılacak.

Etkinlik kapsamında Necati Cumalı’nın yazdığı oyunlardan 2016–2017 sezonunda İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından oynanan Gömü 10 Ocak Pazar günü saat 20.00’de YouTube kanalından yayınlandı. 2013–2014 sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından oynanan Nalınlar ise 13 Ocak Çarşamba günü üniversitenin YouTube kanalında gösterilecek.
Sempozyumun konuşmacıları Hülya Nutku, Kurtuluş Kayalı, Ülkü Eliuz, Zeynep Çetin Erus, Abdullah Şengül, Songül Taş, Doğan Hızlan ve Sefa Önal olacak.

 

 

Bir Cevap Yazın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku