Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

‘Mescid-İ Aksâ’ İçin Duada Buluştular

0 16

Filistin’de meydana gelen hadsiz vakıaların defi ve dahi İslam aleminin selameti için sabah namazında bir araya gelip dua etmek ve tüm Müslüman yüreklerin Kudüs için birlikte çarpması maksadıyla 10 Mayıs 2021 günü sabah saat 03.30’da Mardin Şakir Nuhoğlu Camiinde namaz kılındı.

“Mescid-İ Aksâ İçin Duada Buluşmak” adına düzenlenen birlik namazına; MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Mardin İl MüftüsüAli Hayri Çelik, MAÜ Genel Sekreteri Öğr. Gör. Ömer Murat Öter,İl Müftü yardımcısıAli Çetin, Artuklu İlçe Müftüsü Abdullah Işık,birçok STK başkan ve mensupları,MAÜ Akademisyenlerinden olan ve aslen Filistinli olan Dr. Öğr. Üyesi Huzeyfe Elhatib ve Doç. Dr. Haytem Hazne başta olmak üzere birçok akademisyen,öğrenci ve vatandaş hazır bulundu.

Sabah namazının icra edilmesinin ardından İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Mescid-i Aksâ’nın özgürlüğü için dualarda bulundu.

Mescid-i Aksâ’da meydana gelen olaylardan ötürü derin bir üzüntü duyduklarını aktaran Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar,
“Hiçbir kutsal ve insani değer tanımayan ve bunlara saygısı olmayan işgalci İsrail yönetimi kanlı yüzünü bir kez daha göstererek Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’da ibadet etmek amacıyla toplanan Müslümanlara saldırmış ve bu saldırılar sonucu yüzlerce masum Filistinli kardeşimiz yaralanmıştır. Yapılan bu saldırı kıblemize ve kutsalımıza yapılmaktadır. İsrail, devlet terörü estirmektedir. Biz de dualarımızla oradaki kardeşlerimizin yanında olmak istiyoruz. Mescid-i Aksa için gayretimiz ve çabamız her düzeyde ve platformda devam edecektir.” dedi.

Mardin halkına Kudüs’e verdikleri destek sebebiyle müteşekkir olduklarını söyleyen Filistinli Dr. Öğr. Üyesi Huzeyfe Elhatib,
“Mardin, fiziki yapısıyla Kudüs’e çok benzemektedir. Ruhları kardeş şehirlerdir. İnsanları da Kudüs’te Mescid-i Aksâ için canlarıyla mücadele edenler gibi olacaktır inşallah. Kudüs’ün anneleriçocuklarınıMescid-i Aksâ muhabbetiyle yetiştirmeseydi bugün bu derecede mücadele de yapılamayacaktı.” ifadelerini kullandı.
Mescid-i Aksâ’da olan savaşın toprak veya etnik bir savaş olmadığını dile getiren Filistinli Doç. Dr. Haytem HazneFilistin’deki mücadelenin inanç ve akide mücadelesi olduğunu belirterek,
“Burada olan savaş İslam’ın var olup olmama savaşıdır. Daha önce İsrail ile Araplar arasında cereyan eden savaşlarda dini hassasiyet pek önlenmemiştir. Ama şimdi mücadelenin temel faktörü dini bilinç ve şuurdur. Bu da Allah’ın yardımının geleceğinin büyük işaretidir.” şeklinde konuştu.

Mescid-İ Aksâ için duada buluşan cemaatin birlik duaları,Kur’an’ı Kerim’ tilavetinin ardından son buldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku