Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

MOKİD, KADINLAR GÜNÜNDE KADINLARI YALNIZ BIRAKMADI

0 61

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Mardin Ortak Kadın İşbirliği Derneği (MOKİD) tarafından seminer düzenlendi. Mardin Gençlik Merkezi Müdürlüğünde düzenlenen seminerde Yerel ve Mülteci Kadınların Güçlenmesi Faz II” projesi kapsamında kadına yönelik şiddetle mücadele konusu ele alındı.

Mardin Ortak Kadın İşbirliği Derneği (MOKİD) tarafından organize edilen seminere Mardin İl Emniyet Müdürlüğü, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), Mardin Gençlik Merkezi Müdürlüğü ve Mardin Barosu avukatlarının katlılarıyla gerçekleşti.

Seminerde bir konuşma yapan MOKİD Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Çelebioğlu, kadınların şiddetle mücadele mekanizmalarını tanımaları ve yasal hakları hakkında bilgi sahip olmaları gerektiğine dikkat çekerek, kadına yönelik şiddetin arttığı bu günlerde bu şiddetin azalması için kamu kurumları ile yapılacak işbirliklerinin önemini vurgu yaptı. Çelebioğlu, Bu mücadelede herkesin ve her kurumun sorumluk alması gerektiği ve bunun toplumsal bir sorun olduğunu belirtti.

Seminere İl Emniyet Müdürlüğü adına katılan Hüseyin Yılmaz, Hülya Karaca ve Elif Emik KADES programı kullanımı ve yaygınlaştırılması konusunda bilgiler verildi. Ayrıca; emniyet teşkilatının Aile İçi Şiddet Biriminin kadına yönelik şiddeti önleme çalışmaları ve verdikleri desteklerle ilgili bilgilendirme yapıldı. Mardin Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezinden katılan Psikolog Çiğdem Fidan merkez olarak verdikleri destekler ve şiddetle mücadele konusunda yaptıkları çalışmaları hakkında bilgiler aktardı. Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Seher Acay 6284 sayılı yasa ile ilgili bilgiler verirken, Mardin Barosu avukatlarından Av. Nurettin Kılıç ise Kadın Mülteci hakları konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Konuyla ilgili soruları cevapladılar.

Mardin Gençlik Merkezi Müdürü Yusuf Dağ’da sorunlardan uzaklaşarak beceri edinmek veya sosyalleşmek isteyen kadınlar ve çocukların kurumlarında yapılan faaliyetlere katılım sağlayabileceklerini, bundan dolayı da memnuniyet duyacaklarını ifade etti. Yalım ADEM Koordinatörü Aysu Gözü ise bu tür bilgilendirme seminerlerinin kadınlar için çok önemli olduğunu ve kadınlarda farkındalık oluşturduğunu söyledi.

Seminerin sonunda MOKİD’in kadınlara yönelik hazırlamış olduğu hediyeler takdim edildi. Seminer Türkçe ve Arapça olarak verildi. Daha sonra konuşmacılar katılımcılarla birlikte Mardin Fotoğraf ve Sanat Derneği (MFSD) ve Kızılay Toplum Merkezi paydaşlığında düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Farkındalığı Fotoğraf sergisini gezdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku