Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Mutlu Karar; Mardin’e TIP Fakültesi

0 24

Aylardır Mardin’in gündemini meşgul eden Mardin’e TIP Fakültesi talebi nihayet karşılık buldu. Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi kuruldu.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş başta olmak üzere Mardin Milletvekilleri Şeyhmus Dinçel, Cengiz Demirkaya, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve birçok bileşenden oluşan Mardin STK platformu tarafından aylardır Mardin’e TIP Fakültesi talebi nihayet karşılık buldu.

1 Mayıs 2021 Resmi Gazetede yayınlanan 3940 karar sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 10 üniversitede yeni fakültelerin açılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda aylardır Mardin’in gündemini meşgul eden Mardin’e TIP Fakültesi talebi Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde açılmış oldu.

Bununla birlikte 10 il ilde bulunan farklı Üniversitelere daha yeni bölümler açılmış oldu. 30 Nisan 2021 kararlı ve 1 Mayıs 2021 yayınlı Resmi Gazetede yer alan listede 10 Üniversiteye yeni bölüm açılması ve 2 üniversitede ise bazı yüksekokulların kapanması karara bağlandı.

10 ÜNİVERSİTEYE YENİ FAKÜLTE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayınlanan kararnamede şu üniversitelerde yeni fakülteler açıldı:

Mardin Artuklu Üniversite: Tıp Fakültesi

Batman Üniversitesi: Diş Hekimliği Fakültesi

İstanbul Galata Üniversitesi: Sağlık Bilimleri Fakültesi

İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi: İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi: Hukuk Fakültesi

Muş Alparslan Üniversitesi: Diş Hekimliği Fakültesi

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi: Hukuk Fakültesi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi: Spor Bilimleri Fakültesi

Erzincan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi = Spor Bilimleri Fakültesi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi: Kayseri Tıp Fakültesi

kararın hemen ardından Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar twitter hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a teşekkür etti. Özcoşar twitter’da kişisel hesabından, “Çok şükür… Mardin Tıp Fakültesine kavuştu gönderisini paylaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku