Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

NORMALLEŞME SÜRECİ MARDİN’E YARADI

0 14

Bölgede hava sıcaklığının düşmesi ve Korona virüs ile mücadelede normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte birçok kısıtlamalar ortadan kalkınca, bunu fırsata çeviren yerli ve yabancı turistler Mardin’e akın etti.

Tarihi Mardin’e gelen günübirlik ziyaretçiler şehir merkezi girişinde yüzlerce metrelik araç kuyruk oluştu.
‘Marka şehir’ olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday olan Mardin, inanç turizmiyle yıllardır kendinden söz ettirmeye devam ediyor. Yedi bin yıllık tarihi geçmişiyle birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Mardin, tarihi konakları, abbaraları, medreseleri, çeşmeleri, camileri ve kiliseleriyle açık müze özelliğini taşyor. Mardini bir kez görenler adeta bir daha görmek istiyor.

Koronada normalleşme sürecinin ardından tarihi Mardin sokaklarında tabiri caizse adeta adım atılacak yer kalmazken, araçlar yüzlerce metrelik kuyruklar oluşturdu. İnanç turizmi açısından önemli bir cazibe merkezi olan Mardin çok sayıda tarihi, kültürel varlıklarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren hareketlenen çarşı ve sokaklar, Mardin halkına umut kaynağı oluyor. Tarihi 1. caddeyi ve tari mekanları dolduran ziyaretçiler, maske ve mesafeye dikkat ederek, gezinin ve alışverişin tadını çıkarıyor.

Tur şirketiyle ilk defa Mardin’i ziyaret eden Aykut Eralp, daha önce Mardin’e hiç gelmediğini belirterek, “Mardin’in tarihi yapısıyla insanı adeta büyülüyor. Dar sokakları, abbaraları ve tarihi konakları inanılmaz güzel. Kudüs’ü bildiğim için kendimi birden Kudüs’te sandım. Burada ezan ve çan sesini duymak ayrı bir maneviyat. Cami ve kiliseler arasındaki yakın mesafenin olması bir zamanlar burada çok dinli ve çok kültürlü insanların bir arada nasıl yaşamış olduklarının bir kanıtıdır. İnsanları sıcak ve samimi. Mardin’in gezmek birgünle olmuyormuş, en kısa zamanda özel olarak ailemle bir haftalığına Mardin’de gelmek istiyorum. Her tarafı buram buram tarih kokan bu kadim şehri her kesin görmesini tavsi ediyorum” dedi.

Haber : (Halil YORĞUN)

 

 

 

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku