Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Orta Refüj Damla Sulama Sistemi İle Sulanacak

0 50

Mardin Büyükşehir Belediyesi merkez Artuklu ilçesiyle Kızıltepe ilçeleri arasında bulunan orta refüjde yapılan çalışmayla burada bulunan ağaçlar damla sulama sistemi ile sulanacak. Böylece sulama tankerlerinden kaynaklı yaşanan trafik kazalarında önüne geçilecek.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Park Ve Bahçeler Şube Müdürlüğünce park ve yeşil alanlarda sürdürülen çalışmalar kapsamında merkez Artuklu ilçesiyle Kızıltepe ilçeleri arasında bulunan D950 Türkmenler karayolu üzerinde bulunan orta refüj bundan böyle damla sulama sistemi ile sulanacak. Böylece hem vahşi sulama önlenecek hem de sulama tankerlerinden kaynaklı yaşanan trafik kazalarının da önüne geçilecek.

Geçtiğimiz günlerde başlatılan çalışmalar kapsamında 22 kilometrelik alana ana su borusu hattı döşenecek. Damla sulama sisteminin bitirilmesinin ardından daha önce tankerlerle yapılan salma sulama ile sulanan orta refüj bundan böyle modern ve verimli bir şekilde damla sulama ile sulanması sağlanacak. Bu çalışmayla trafik akışı da hızlanacak.
Yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş; damla sulama sistemi ile orta refüjün daha verimli bir şekilde sulanacağını belirterek, bundan böyle burada yapılan tanker yada salma sulama yöntemine son vereceklerini söyledi.

Vali Demirtaş, “Bu yöntemler hem iş gücü kaybı hem de verimsiz bir sulamaya sebep oluyordu. Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda bu alanın en iyi damla sulama sistemi ile otomatik bir şekilde sulanacağına karar verdik. Daha önce yapılan salma sulama ile hem ağaçlar verimli sulanmıyordu hem de tankerlerden kaynaklı çeşitli kazaların yaşanmasına sebep oluyordu. Bu çalışmayla birlikte artık bu alanda sulama damla sistemi ile modern bir şekilde yapılacak. Mardin halkına hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku