Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Parklarda Özel İşletmelerin İşi Ne? Vatandaş, Parkını Geri İstiyor!

36

15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı her geçen gün biraz daha işgal ediliyor. Vatandaşların dinlenme ve mesire alanı olan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkında bulunan yeşil alanlar özel işletmeler tarafından inşa edilen kafelere hunharca katlediliyor.

Mardin merkez Artuklu ilçesinde bulunan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkına gelen vatandaşlar, parklarını işgal eden özel işletmelerden yakınıyor. Yetkililerin bir an önce bu soruna kalıcı br çözüm bulmalarını istiyor.
Şehrin en büyük ve en işlek parklarından biri olan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı daha önce vatandaşların ailece burada rahat bir şekilde piknik yapıp, çaylarını huzurlu bir ortamda yudumlarken ne hazindir ki vatandaşların ortak alanı olan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı yaklaşık 3-4 yıldır bazı müstecirler tarafından işgal ediliyor.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde ‘Park’ kelimesinin anlamı “yerleşme merkezinde halkın gezip temiz hava alması için düzenlenmiş ağaçlı ve çiçekli büyük bahçe” olarak açıklanırken, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’nın ticarethaneye dönüştürülmesi akıllara durgunluk veriyor.

15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı bir an önce bu işgalci işletmelerden arındırılmasını isteyen vatandaşlar, “Neredeyse şehirde tek nefes alabileceğimiz yer burasıdır. Maalesef yaklaşık 3-4 yıldır buraya her geldiğimizde büyük sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Parkta ağaçtan çok kafe, büfe ve seyyar satıcı mevcut. Burada yeşil alanlara ve çocuk oyun alanlarına geniş yer verilmesi gerekirken, bahsi geçen özel işletmeler ise büyük alanlar kaplıyor. Hal böyle iken yeşil alanlarımız katledilmiş, çocuk oyun alanları ise küçük alanlara hapsedilerek, çocukların hareket kabiliyetlerini önemli ölçüde aksatıyor.”

Kafeler on kat yer işgal ediyor
Bu işgalci kafelere ve özel işletmelere yetkililerin seyirci kalmamaları gerektiğine dikkat çeken vatandaşlar, “15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı hem konumu bakımından hem de manevi değeri açısından bizim için çok anlam ifade ediyor. Bizim için dizayn edilmiş parkımız denetimsizlikten dolayı her geçen gün biraz daha işgal ediliyor. Parkımıza ailece gelemiyoruz. Yer darlığından dolayı iç içe oturmak zorunda kalıyoruz, buda bizleri olumsuz yönde rahatsız ediyor. Özellikle bu pandemi döneminde bu gibi alanlara daha çok ihtiyaç duyduk ama maalesef, temiz hava almak için buralardan faydalanamadık. Bu önemli ve anlamlı parkın bu gibi işgalci işletmelerden temizlenmesi için yetkililerden en öncelikli temennimizdir” ifadelerini kullandılar.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku