Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Ramazanda Mardin Çöreğine Talep Arttı

0 15

Ramazan ayının ilk on gününü geride bıraktığımız bu günlerde vatandaşlar tüm tatlı çeşitlerinde olduğu gibi Mardin çöreğine de büyük rağbet gösteriyor.

Yüzyıllardır Mardin’in vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Mardin çöreği çeşitli aşamalardan geçtikten sonra 10 çeşit baharat katılarak etrafa yaydığı mis kokusuyla müşterisinin iştahını kabartıyor. Çeşitli hastalıklara da iyi geldiği rivayet edilen Mardin çöreğini tüketen vatandaşlar, Ramazanda gün boyu hem tok tutuyor hem de vücut direncini dengede kalmasını sağlıyor.

Daha önce sadece mevlit ve taziyelerde dağıtılan Mardin çöreği, şimdilerde ise fırıncıların ve tatlıcıların tezgahlarında baş köşesinde yerini koruyor. Ülke genelinde tanınan bu güzel lezzet, özellikle Ankara, İstanbul, Adana, Mersin ve İzmir gibi büyükşehirlerden de gelen rekor talepler bu lezzetin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Yoğun talep karşısında siparişlere yetişemeyen fırıncı ve tatlıcı esnafı müşterilerine bu lezzeti yetiştirmek için oruçlu olmalarına rağmen büyük efor harcıyor. Günün erken saatlerinde itibaren atölyelerinde mesaiye başlayan esnaf, siparişlere yetişmek için yoğun mesai harcıyor. Kilosu 15-20 liradan satılan çörekler, ekmek şeklinde tane ile de satılıyor.
Yıllardır bu işi yaptığını ifade eden fırıncı ustası Murat Sara Mardin çöreğini şöyle tarif ediyor: “Sabahın erken saatlerinden itibaren işyerimize gelerek, hamurumuzu yoğuruyoruz. On çeşit baharatı katrak yoğurduğumuz hamurumuzu belirli bir süre dinlenmeye bırakıyoruz. Hamuru açtıktan sonra da tekrar bir saat dinlendiriyoruz. Dinlendirilen hamurumuza şekiller vererek tepsilere yerleştiriyoruz. Taş veya fabrika usulü fırınlarda köz ateşte 15 dakika pişirildikten sonra çöreklerimiz hazır hale gelir.”

Hurmalı, tahinli, pekmezli ve çikolatalı gibi farklı çörek çeşitleri çıkartmaya başladıklarını anlatan fırıncı ustası Sara, özel baharatlarla hazırlanan çörekleri keçi sütü ile besliyoruz dedi.
Özel karışımlarla hazırlanan Mardin Çöreğini tüketenler hiçbir rahatsızlık duymadıklarını kaydeden Sara, ” Başta da ifade ettiğimiz gibi sağlık açısından da birçok faydası vardır demiştik. Bu geleneğimizi dedelerimizden, babalarımızdan devraldığımız gibi bizde bizden sonraki nesillere aktarmak için yanımızda çalışan elemanlarımıza bu işin sırrını anlatıyoruz. Mardin’e has olan bu lezzeti ilelebet yaşatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku