Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Resim Sanatına Adanmış Bir Ömür

0 54

Küçük yaşlardan itibaren başladığı resim sanatına gönül veren Abdülmecit Demir, yaklaşık 40 yıldır aynı heyecanla resim sanatını icra etmeye devam ediyor. Hayallerindeki Güzel Sanatlar Akademisini kazandığı halde bazı nedenlerden ötürü bu hayalini gerçekleştiremeyen ressam Demir, 40 yılını verdiği resim sanatı alanında yüzlerce eseri bulunmaktadır.

1964 yılında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğan Abdülmecit Demir, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 1980 yılında kazandığı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine kayıt yaptıramayan Demir, fırçasını özelinde olduğu kadar, 1993 yılına kadar olan süreçte Kızıltepe’de açtığı atölyesinde resmi kurumların tabela, pano ve çeşitli resim işlerini icra ederek, devam etti.

1994 yılında görev icabı gittiği İzmir’de de iş yoğunluğuna rağmen resim atölyesini açan Demir, resim ve hat sanatına olan sevdası burada da devam etti. Yurt içinde ve yurt dışında açılan resim sergilerinde eserleri sergilenen ressam Demir’in Avrupa’nın bir çok ülkesine resim kolleksiyonerlere Rönesans, Osmanlı ve İslam medeniyetlerine ait serler üzerinde çalışmalar gerçekleştirdi.

Çalışmalarını adeta bir sanat galerisine dönüştürdüğü atölyesinde yapan Demir, resim sanatıyla tanışmasının hikayesini şöyle anlattı: “Resim yapmaya çocuk yaşta başladım. İlerleyen zamanlarda da resim eğitimimi yaptığım çalışmalarla geliştirdim. 1980 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisini kazandığım halde bazı sebeplerden dolayı okuyamadım. 1993 yılına kadar Kızıltepe’de Tabela ve resim atölyemde hizmetlerde bulundum, resmi dairelerin pano ve resim işlerini icra ettim. 1994 yılında görev icabı geldiğim İzmir’de burada da bir resim atölyesi açtım. Resim ve hat sanatından hiç kopmadım. Soma faciası için iki kez açılan resim sergilerine katıldım. Açık hava sergilerinde sanatı halka sevdirmeye çalıştım. Fransa, Almanya ve İngiltere de bulunan kolleksiyonerlerim için rönesans dönemi, Osmanlı ve İslam’i eserler üzerinde çalışmalar yaptım. İzmir Balçova’daki atölyem de hala bu sanatı icra ediyorum” ifadelerini kullandı.

İnsanların hayatına dokunmaktan keyif aldığını ifade eden Demir, resim yapmak için kişinin sanatsal bir göze ve güzel duyguya sahip olması gerektiğine dikkat çekti.
Ressam Demir “Sanatçının iyi bir gözü olması gerekli olduğu kadar resim sanatının olmazsa olmazı, duygudur” diyor ve ekliyor: “Resmin bir duygusu olmalı ve bu duyguyu fırçanızla renklerde konuşturuyor olmanız gerekir. Resimlerimin beğenilmesinin en büyük nedenlerinden biri de budur ve en önemlisi hayal ettiğinizi anında harekete geçerek, tabloya yansıtmanızdır. Resimde şiir gibidir, anlık gelen duygularla dışa aktarılır. Son nefesime kadar bu güzel ve anlamlı sanatın içinde olacağım. Çünkü resim yaparken kendimi çok güzel bir hayatın içinde buluyorum” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku