Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Sağlı Sollu Park Eden Araçlar Trafiğe Geçit Vermiyor

0 60

Her geçen gün otopark sıkıntısının artarak yaşandığı Mardin’de cadde kenarlarına sağlı-sollu çift şerit şeklinde park edilen araçlar hem trafiğin tıkanmasına hem de yol verme kavgalarına neden oluyor.

Merkez Artuklu ilçesi 13 Mart mahallesinde bulunan Mehtap ve ışık caddelerinde “Durulmaz” tabelaları olduğu halde araçlar sağlı-sollu çift şerit şeklinde park ederek, trafiği akışını durma noktasına getiriyor. Öte yandan bazı işyeri sahiplerinin de caddelere duba ve benzeri malzeme bırakması trafiği içinden çıkılmaz bir duruma getiriyor.

Artuklu’da otopark sıkıntısı olduğu için vatandaş cadde kenarlarını otopark olarak kullanıyor. Çoğu zaman sabit duran araçların oluşturduğu yoğunluk, mesai bitimiyle birlikte oluşan trafik çekilmez bir hal alıyor. “Durulmaz” tabelası olmasına rağmen çift sıra park eden araçlar bu kadarına pes dedirtiyor.

Özellikle 13 Mart ve Yenişehir mahallelerine acilen park alanları yapılması gerektiğine dikkat çeken vatandaşlar bu durumdan yakınarak, her iki caddede park yasağı olduğu halde yan yana park eden araçlar, trafiğin akışını engelliyor. Düzensiz bir şekilde cadde kenarını işgal eden araçlar, trafiği yer yer durma noktasına getiriyor. Yolcu otobüsleri duraklara ve ceplere park eden araçlar yüzünden durağa yanaşamayıp yol üzerinde yolcu indirip bindirmek zorunda kalıyor. Bundan dolayı her iki caddede trafik saatlerce sıkışıyor. Çoğu zaman sürücüler arasında arbede yaşanırken, ses ve görüntü kirliliği bunun cabası.
Gelişi güzel park eden araçlar iş yerlerinin önünü otopark alanına çevirdiklerini ifade eden cadde esnafı, “Gelişi güzel sabah erken saatlerinden itibaren park edilen araçlar gün boyu cadde üzerinde kalıyor. Bundan dolayı özellikle Mehtap ve Işık caddeleri otopark görevini yapıyor. Aslında Mehtap caddesinde ful park yasağı var.

Her iki cadde de gidiş istikametinde bulunan sol tarafa mevzuat gereği kesinlikle araç park edilemez. Aynı durum YİKOP önünden geçen 2005 nolu cadde içinde geçerli, buranında ivedilikle tek yön olması gerekiyor” açıklamasında bulundular.
Yetkililerden bu soruna acilen çözüm bulmalarını isteyen cadde esnafı, 13 Mart ve Yenişehir mahallelerine acilen park alanları yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

   Haber : (Halil Yorğun)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku