Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

AHİR ZAMANIN HIZLA YÜKSELEN TRENDİ; SOSYAL MEDYA

0 180

Gençleri kaybetmek, geleceği kaybetmektir. Gençleri kazanmak, geleceği kazanmaktır

Lütfü Günlüoğlu Köşe Yazarı

 Teknoloji ve sosyal medya bize muazzam fırsatlar ve nimetler sunduğu gibi, korkunç tuzaklara da araç olabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus; sosyal medyanın bize sunduğu güzellikleri görmek, tuzaklarına karşı da dikkatli olmaktır. Sosyal medyanın fırsat ve tuzaklarını görmeyenler hayatlarının en büyük hatalarını yaparlar.

İnsanlık dünyasında gençliğin yeri ve önemi çok büyük. Gençlik; fırsat ve tuzaklarla dolu olan bir yolculuğun adıdır. Burada herkese düşen görev; fırsatları görüp, tuzaklardan kaçınmaktır.  Yaşadığımız dünyada herkesin hedefinde gençler vardır.  Çünkü gençler “GELECEK” demektir. Gençleri kaybetmek, geleceği kaybetmektir. Gençleri kazanmak, geleceği kazanmaktır. Bu nedenledir ki, meydanı kötülere bırakırsak gençlerimizi tuzaklara sürükler, her türlü zararlı alışkanlıklar ile bağımlı yapar, süratle yoldan çıkarırlar.

Bu anlamda teknoloji ve sosyal medya bize muazzam fırsatlar ve nimetler sunduğu gibi, korkunç tuzaklara da araç olabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus; sosyal medyanın bize sunduğu güzellikleri görmek, tuzaklarına karşı da dikkatli olmaktır. Sosyal medyanın fırsat ve tuzaklarını görmeyenler hayatlarının en büyük hatalarını yaparlar.

Ahir zamanda çok hızlı bir şekilde ortaya çıkan ve gelişen sosyal medya büyük bir kitle iletişim aracı olma özelliğini korumaktadır.  Kitleleri iyi yâda kötü yönde etkileyen ve yönlendiren temel araçlardan biri olmuştur. Kullanım şekline göre değişen fayda ve zararlarından söz etmek mümkündür sosyal medyanın. 

20-30 yıl öncesine kadar kitap, dergi ve gazete revaçta idi. Ardından televizyon ve internet sırayı aldı. Şimdi de sosyal medya Dünya’nın gündeminde.

İnsanoğlu monotonluğu sevmez, her zaman değişkenliği arzu eder. Monotonluk bıktırır. Her yeni, bir öncekini gölgede bırakıyor, milyonları peşinden sürüklüyor. Sosyal medya bu açıdan her geçen gün

 süratle tırmanışa geçiyor.  Sosyal medyanın bu anlamda yükseliş trendi bir türlü engellenemiyor.  Zaman zaman bir kısım gençlerde bağımlılığa da yol açıyor. Hatta günümüzde teknoloji bağımlılarını tedavi eden merkezler açılmaya başlandı.  Daha açık bir ifade ile sosyal medyadaki gelişmeler ürkütücü boyutlara ulaşmıştır.  Tedavisi ise her geçen gün  daha da zorlaşıyor.

Yeşilay camiası olarak gençlere önerimiz; diğer kitle iletişim araçlarında da olduğu gibi sosyal medyayı da yerinde, yeterince ve doğru bir şekilde kullanmak. Aksi takdirde meydana gelecek tahribatı önlemek mümkün olmayacaktır.

Sağlık ve mutluluk dolu bir hayat geçirmeniz temennisiyle… Esen kalın.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku