Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

SOSYAL MEDYANIN HAYATIMIZDAKİ YERİ

0 338

   

Aksi halde yan etkileri hayatımızı altüst edecek, ruh ve beden sağlığımızı olumsuz etkileyecektir

Lütfü Günlüoğlu Yeşilay Mardin Şube Başkanı


    Yeşilay Cemiyeti olarak her zaman şunu söylüyoruz: diğer teknoloji araçları gibi sosyal medyanın da yerinde, zamanında ve doğru bir şekilde kullanılmasından yanayız. Aksi halde yan etkileri hayatımızı altüst edecek, ruh ve beden sağlığımızı olumsuz etkileyecektir.

         2000’li yıllardan sonra sosyal medya hızla hayatımıza girdi ve hayatımızın bir parçası haline geldi. Tüm dünya’da olduğu gibi ülkemizde de sosyal medya kullanımı şaşırtıcı bir şekilde artış gösterdi. Yaşlı-genç, kadın-erkek, toplumun her kesimi baş döndürücü bir şekilde sosyal paylaşım ağlarında yerini aldı.

         Sosyal medya derken en fazla kullanıcısı ve önemli alt yapısı olan ve yoğun bir şekilde kullanılan sosyal paylaşım ağlarından You Tube, Facebook, instagram ve Twitter gibi iletişim araçlarından söz ediyoruz.

        Üzülerek ifade etmek isterim ki,  bu ağların hiçbiri yerli değil, tamamen Amerika, İsrail ve İngiltere’nin kontrolündedir.  Bu iletişim araçlarıyla yapacağınız her paylaşım bu üç devletin insiyatifinde kullanılmak üzere bir yerde depolanmaktadır. Yaptığınız paylaşımları kesin olarak silemezsiniz. O bilgiler gerek görüldüğünde büyük uluslar arası şirketlere, istihbarat örgütlerine ve reklam şirketlerine satılmakta yâda farklı amaçlarla servis edilmektedir. Bu nedenledir ki, paylaşım yaparken son derece dikkatli olunması gerekir.

         Birçok alanda olduğu gibi sosyal medyada da iletişimin hızlı bir şekilde yapılması, anında her türlü bilgiye ulaşma imkânı sosyal medyanın harika bir imkânıdır. Bu nimetin inkârı mümkün değildir.  Doğal olarak her nimette olduğu gibi sosyal medyanın da dezavantajı  ve yan etkisi bulunmaktadır. Yeşilay Cemiyeti olarak her zaman şunu söylüyoruz: diğer teknoloji araçları gibi sosyal medyanın da yerinde, zamanında ve doğru bir şekilde kullanılmasından yanayız. Aksi halde yan etkileri hayatımızı altüst edecek, ruh ve beden sağlığımızı olumsuz etkileyecektir.

        Günümüz dünyasında ülkelerin eskiden olduğu gibi fiziki sınırları pek işe yaramıyor. Haberleşme ve iletişim alanındaki süratli gelişmeler bu sınırları da aşarak hedef kitlelere anında ulaşılabiliyor. Bu fiziki sınırlar ortadan kalkınca sosyal medya kullanıcıları birbirleriyle sanal ortamda bir araya gelebilmekte, çok hızlı bir şekilde iletişim kurabilmektedirler.  Bu durum gerçek dünya ile gerçek kişilerin arasındaki ilişkilerin kopma noktasına gelmesine sebep olmaktadır.  Ve zamanla bu olağanüstü iletişim şekli çeşitli ruh ve beden hastalıklarına, psikolojik sorunlara yol açacaktır.

       Yeni nesil sosyal medya kulacılarına asla ‘sosyal medyayı kullanmayın’ demiyoruz. Mümkün olduğu kadar verimli ve doğru bir şekilde kullanmayı alışkanlık haline getirelim. Yoksa kötü sonuçları ile karşı karşıya kalınabilir. Telafisi ve çözümü zor olan problemlerle karşılaşabilirsiniz.  Bu harika buluşların nimetinden istifade edelim, hayatımıza  katkı sağlayalım.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku