Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Tam Kapanmanın İlk Cuma Namazı Kılındı

0 11

Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tam kapanma kararı kapsamında vatandaşlar ilk Cuma namazını yürüme mesafesinde bulunan camilerde eda etti.

Ülke genelinde olduğu gibi Mardin genelinde bulunan bin 176 camide Cuma hutbesi okundu. Uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının ilk gününde, vatandaşların namaz vaktinde evlerine yakın bulunan yürüme mesafesindeki camilerde akın etti.

Bu kapsamda merkez Artuklu ilçesinde bulunan tarihi Ulucamiye gelen vatandaşlar camiyi doldurarak saf tuttuğu görüldü. Cemaat sosyal mesafe ve maske kurallarına uyarak namazlarını kıldı. Camiye seccadeleriyle gelen vatandaşların sosyal mesafe kurallarına uygun saf tuttuğu gözlendi. Bazı vatandaşlar da camiye çocuklarıyla geldi.
Yakın ve yürüme mesafesinden Ulucamiye gelen Vahap Kanza, “Mübarek Ramazan ayında cuma namazımızı eda ettiğimiz için çok mutluyuz. Tam kapanmaya rağmen camilerin açık olması memnuniyet verici.

Gördüğünüz gibi yakın mesafede ikamet eden cemaat maske ve sosyal mesafeye riayet ederek, camiyi doldurmuş durumda. Bende evim yakındı, yürüyerek geldim. Kendi seccademle geldim. İnşallah ikindi namazına da geleceğim” ifadelerini kullandı.
Zabıta ekipleri cuma namazı için gelen vatandaşların ateş ölçümlerini yaparak cami içerisine girişlerine izin verdi. Ayrıca seccadesi olmayan vatandaşlara tek kullanımlık seccade dağıtıldı.

Dün saat 19.00’da başlayan ve 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’da sona erecek olan tam kapanmayla birlikte izne tabi tutulan iş yerleri açık olurken, diğer iş yerlerinin kapalı olduğu görüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku