Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

TARİHİ ÇARŞI ESNAFI AYAKTA KALMA MÜCADELESİ VERİYOR

0 71

Ülke genelinde olduğu gibi bögemizdede yaklaşık dokuz aydır baş gösteren koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle olumsuz yönde etkilenen Mardin esnafı kredi ve borçlarla boğuşurken, ayakta kalma mücadelesi veriyor.

Her geçen gün biraz daha kan kaybeden Mardin esnafı pandemiden dolayı iş yapamaz hale geldi. Satışların giderek azaldığını, çoğu zaman siftahsız kepenk kapattıklarını, bu nedenle gelirleri giderlerini karşılamadığı için dükkanlarını bir bir kapatmak zorunda kaldıklarını belirttiler.
Mardin’in Merkez Artuklu İlçesi Ulucami çarşısında yaklaşık 30 yıldır esnaflık yapan Hatip Tarım, pandemiden öncede işlerimiz neredeyse yarı yarıya düşmüştü. Pandemiyle birlikte küçük esnafın tamamıyla durma naoktasına geldiğini, satışların giderlerini karşılayamaz olduğunu, böyle giderse kepenk kapatmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Çocuklarına ekmek götüremez duruma geldiklerini ifade eden Tarım, “49 yaşındayım 30 yıldır bu çarşıda esnaflık yapıyorum. Pandemiden dolayı gerçekten sıkıntılarımız çok büyük. Yaklaşık dokuz aydır kendimizi geçindirmek için mücadele veriyoruz. Kredililerimizi ve borçlarımızı nasıl ödeyeceğiz diye kara kara düşünüyoruz. Satış yokluğundan iflas eşiğine geldik. Yetkilileriden küçük esnafı desteklemelerini istiyoruz” dedi.
Pandemiden dolayı zorlu bir sürece girdiklerini anlatan Tarım, “Küçük esnaf, her geçen gün biraz daha kan kaybediyor. İçinde bulunduğumuz süreç gerçekten çok vahim. Pandemiden önce işlerimiz nisbeten daha iyiydi. Şuan karın tokluğuna çalışıyoruz. Çok kötü durumdayız. İş olmadığı için çeşit getiremiyoruz. Çeşit olmayınca müşteriyi memnun edemiyoruz. Çeşit getirincede bu sefer karşı tarafa borçlanıyoruz. Velhasıl işin içinden çıkamaz hale geldik. Böyle giderse kepenk kapatmak zorunda kalacağım. 30 yıllık mesleğimi terk edersem bu yaştan sonra ne iş yapacağım, nasıl geçineceğim, anlamış değilim. Ben tek değil, buradaki tüm esnaf arkadaşlarım da aynı mücadeleyi veriyor” diye konuştu.

Yaklaşık 20 yıldır aynı çarşıda esnaflık yapan Abdullah Argiş ise açıklanan destek paketlerinin küçük esnafı tatmin etmediğini belirterek, ancak esnaf, maalesef ki uzun bir süredir birikimleriyle ayakta durmaya çalışıyor. Artık birikimlerinin yanında güçlerinin de tükendiğini söyledi.
Esnafın dükkan kapattığı bir dönemde SGK primi ödemelerine de bir anlam verediğini belirten Agriş, “Uzun zamndır iş yapamadığımız için elektiriğimizi, suyumuzu ve vergimizi ödeyemez duruma geldik. Virüs salgını için sürekli yapılan çağrılardan dolayı vatandaş çarşıya uğrayamaz oldu. Sağlık elbette önemli ama bizdemüşteri yüzüne hasret kaldık. Pandemi bizleri o kadar olumsuz etkiledi ki gıda sektörü dışında kalan diğer tüm sektörler iş yapamaz olduk.

Yaklaşık bir yıldır elimizde avucumuzda ne varsa hepsini tükettik. Birikim adına bir şey kalmadı. Bırak birikimi giderlerimiz nasıl karşılayacağımızı düşünmeye başladık. Esnaf olarak içinde bulunduğumuz durum gerçekten çok vahim. Esnaf toplumun çimentosudur ancak dayanma gücü de sınırlıdır. Bu süreçte destek olarak öteleme ve muafiyetlerin olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Agriş, “İşsizlikten dolayı esnaf arkadaşlarla konuşacak bir şeyimiz kalmadı. Sabahtan akşama kadar bol bol muhabbet ederek, çay yudumluyoruz. Neredeyse öğle yemeğimizi evden getireceğiz. Günü kurtarmak için mücadele ediyoruz. Bu nedenle yetkililerden sesimizi duymalarını istiyoruz” dedi.

 

 

 

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku