Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Tarihi Cumhuriyet Meydanında Çirkin Görüntüler

0 6

“Tarihi Mardin’in Yayalaştırılması Projesi” kapsamında yeniden dizayn edilen Cumhuriyet Meydanı Projesinde sona gelinirken, yerden led ışıklandırmalı olan meydanda rahvan atlarının cirit atması vatandaşların tepkisine neden oldu.

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve Dicle Kalkınma Ajansı’nın desteklediği “Cumhuriyet Meydanı Projesi henüz tamamlanmadan tahrip ediliyor. Yerde bulunan led lambaları at nalları altında ezilirken, insanların bile basmaya kıyamadığı mermer taşlarının zedelenmesi ise bunların cabası. Vatandaşlar, bu çirkin görüntülerin önüne geçilmesi için yetkilileri göreve çağırıyor.

Mardin’in münhal yerlerinde yerli ve yabancı turistlerin gezdirilmesinde kullanılan rahvan atların son zamanlarda Cumhuriyet Meydanında görülmesi, vatandaşların dikkatini çekiyor. Büyük paralar harcanarak, mermer taşıyla ve yerden led ışıklarıyla döşenen Cumhuriyet Meydanında rahvan atlarının cirit atması kabul edilemez bir durum olduğunu ifade eden vatandaşlar, henüz tamamlanmayan meydanın şimdiden bu şekilde hor kullanılması ve denetimsiz bırakılması kültür ve turizm şehrine hiç de yakışmadığını söylüyor.
Yedi bin yıllık tarihini geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mardin, turizm altyapısının geliştirilmesi, ziyaretçi sayısının arttırılması, kentin turizm alanında makul bir seviyeye çıkarılması noktasında başlatılan “Tarihi Mardin’in Yayalaştırılması Projesi” kapsamındaki Cumhuriyet Meydanında yaşanan bu olumsuz gelişmeler vatandaşın canını sıkıyor.

İnanç turizm açısından güzel bir ivme yakalayan Mardin’in bu çirkin görüntülerle anılmasını istemeyen vatandaşlar, “Buraya daha doğru dürüst insan ayağı bile değmemişken, ara sokaklarda turist gezdiren atların burada olması gerçekten bizleri çok üzdü. Bir çizik bile olmayan mermer taşları bu atlar sayesinde şimdiden aşınmaya başlandı. Zemine yerleştirilen led lambalarının kırılıp heba olmasından korkuyoruz. Daha henüz tam manasıyla tamamlanmayan meydanın şimdiden bu şekilde hor kullanılmasına izin verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Yetkilileri bu çirkin görüntülere mahal vermemek için göreve davet ediyoruz. Burada denetimlerin daha da sıklaştırılmasını istiyoruz. Denetimler daha da sıklaştırılmazsa yeni Cumhuriyet Meydanı tamamlanmadan tahrip olacak. Buda kültür ve turizm şehri olan Mardin için büyük kayıp olacaktır” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku