Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Tarihi Medrese kapısı yıkılma tehlikesi yaşıyor

0 113

Mardin’in en kadim medreselerinden biri olan Zinciriye (Sultan İsa) Medresesinin taç kapısı yıkılma tehlikesi yaşıyor

. Yaklaşık bin yıl önce bin bir emekle inşa edilen ihtişamlı kapının göz göre göre yıkılmaya terk edilmesi akıllara durgunluk veriyor.
Mardin’in Merkez Artuklu ilçesinde bulunan Zinciriye (Sultan İsa) medresesinin şaheser konumundaki ana kapısı, bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesi yaşıyor. Yıkılma tehlikesi yaşayan tarihi kapının hemen yanı başında bulunan meskenlere de zarar vermesinden endişe ediliyor. Vatandaşlar, ecdadımızdan bize emanet olarak bırakılan bu tarihi yapının yıkılmadan önce sahip çıkılmasını istiyor.

Pandemi sürecini fırsata çevrilmesini isteyen vatandaşlar, “Pandemi nedeniyle ziyaretçisi olmayan medresenin boş olması bizce güzel bir fırsat. Bu süreçte hemen harekete geçilerek, tarihi kapı onarılabilir. Allah korusun bu şaheserin düşmesi halinde hem yakınında bulunan evlerin zarar görmesinden korkuyoruz hem de bir medeniyetin yerle bir olmasından endişe ediyoruz. Böyle bir yapıyı tekrar inşa etmek mümkün mü? Üzerindeki işlemeleri, motifleri ve hat sanatını icra etmek mümkün mü? yetkililerden bu pandemi sürecini fırsata çevirerek, tarihi önemi olan bu yapıya sahip çıkmalarını istiyor.”

Medresenin önünde bir güvenlikçinin bile olmadığına dikkat çeken vatandaşlar, Yüksek anıtsal yapısıyla çok uzaklardan bile dikkat çeken bu tarihi kapının ortasında oluşan çatlaklar ve birbirinden açılan taşların her an yerlerinden oynaması belki de bin yıllık şaheserin sonu olabilir. Yaklaşık bin yıl önce üzerinde taş oyma sanatını konuşturan ecdadımızdan günümüze kadar gelen bu önemli mimarinin korunmasını istiyoruz. Turizm şehri olan Mardin’e bu durum hiç de yakışmıyor. Burayı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin gördükleri bu vahim manzara karşısında şaşıp kalıyor. Hatta çoğu zaman şaşkınlıklarını sözlü olarak da dile getiriyorlar

Açık müze görünümünde olan tarihi Mardin’in içinde barındırdığı birçok şaheserin hemen hemen aynı kaderi paylaştığı görülmektedir. Buram buram tarih kokan Mardin’de bu kadar tarihi yapı varken, halen bu kadim şehirde Anıtlar Kurulu veya Vakıflar Müdürlüğünün olmaması bu kadim tarihe ne kadar önem verilmediği bir kez daha gözler önüne seriyor. İnanç tarihi bakımından büyük bir öneme sahip olan medresenin Mardin’de faaliyet yürüten bir STK’nın kullanımına verilmesi ise vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Tarihi önem taşıyan bu medresenin özel mülkiyetmiş gibi bazı kişiler tarafından kullanılması, akıllarda birçok soruyu yanıtsız bırakıyor.

Mardin’in Merkez Artuklu ilçesinde bulunan Zinciriye (Sultan İsa) Medresesi, Mardin’de hüküm sürmüş son Artuklu Sultanı Melik Necmettin İsa tarafından 1385 yılında inşa edilmiştir. Kurulduğu günden bu yana çeşitli alanlarda hizmet veren medresenin Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında hapishane olarak da kullanıldığı bilinmektedir. Elverişli konumu nedeniyle geçmişte rasathane olarak kullanılan tarihi yapının içerisinde Sultan İsa’nın türbesi ve birçok eski kitabe yer alıyor. Günümüzde ise sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlendiği bir merkez görevi üstleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku