Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Tarihi Sokak Eski Estetiğine Kavuştu

0 56

Mardin’in önemli tarihi kesitlerden biri olan İdadi Sokak, Kayyum Artuklu Belediyesi tarafından büyük bütçeler harcanarak ağaçlandırılmıştı. Yapılan temizleme çalışmaları ile sokak, eski tarihi dokusuna kavuştu.

Mardin merkez Artuklu ilçesinde bulunan eski adıyla İdadi Sokak olarak bilinen günümüzde ise, Kız Meslek Lisesi merdivenleri olarak da bilinen Sokak’ta Kayyum Artuklu Belediyesi tarafından güzelleştirme ve sağlıklaştırma çalışmaları yapılmıştı. Artuklu Belediyesi tarafından alınan karar doğrultusunda Belediyeye bağlı Park Bahçe Müdürlüğü ekiplerince sokak temizlenerek, eski haline getirildi.

Yapıldığında tarihi dokuya zarar verildiği gerekçesi ile vatandaşların büyük tepkisini çeken idadi sokak, mevcut bulunan Artuklu belediyesi tarafından henüz sebebi bilinmeyen bir nedenle ağaçlandırma çalışmaları yerlerinden söküldüğü, yapılan peyzaj çalışmalarının kaldırıldığı ve burada bulunan toprak yığınlarının da temizlenerek eski estetiğine kavuşturulduğu gözlendi.

Milli servetin heba edildiği ve Mardin’in tarihi dokusunda yapbozların yaşandığı bu gibi çalışmaların neden yapıldığı ve neden tekrar bozulduğu ise Mardin halkı ve bölge esnafı tarafından merak konusu oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku