Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Üretici Yükselen Maliyetten Şikayetçi

0 10

Merkez Bankası’nın son hamlesini eleştiren ekonomistlere göre, yüksek faiz işletmelerin kredi maliyetini artırdıkça, söz konusu durum ister istemez perakende fiyatlara yansıyor.

Merkez Bankası’nın faizleri yüzde 19 seviyesine yükseltmesi ardından gözler perakende sektöründeki fiyatlara çevrildi. Merkez Bankası’nın son hamlesini eleştiren ekonomistler, özellikle perakende fiyat artışlarının izlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Çünkü yüksek faiz, işletmelerin krediye erişimini zorlaştırdıkça, söz konusu maliyet artışları ister istemez perakende fiyatlara yansıyor. Ekonomistler, yüksek faizin özellikle perakende sektörü üzerindeki olumsuz etkilerine vurgu yapıyor. Üretici maliyetlerinde faizlerdeki yükseliş kaynaklı sorunlar, bir şekilde sokağa yansıyor.

Yatırımcıların ihtiyaç duyduğu kredi maliyetlerini yükseltmesi, fiyat artışı yani enflasyon olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle küçük esnaf ve ülke ekonomisinin yüzde 98’ini oluşturan KOBİ’lerin ne yapacağı merak konusu oldu. Ülke ekonomisinin bel kemiği ve istihdamın yüzde 75’ini karşılayan KOBİ’lerin büyük bir kısmı banka kredileri ile yatırım yapıyor ve iş alanını genişletiyor. Yüksek faiz ortamında kredi bulmak isteyen bu işletmelerin ister istemez perakende fiyatlarında artışa gitmeye mecbur kalacağına dikkat çekiliyor.Yeni yatırım yapmak veya mevcut işini büyütmek isteyen işletme sahiplerinin pandemi şartlarındaki zorlaşan iş yapma ortamları yüksek faizlerle daha da daralmış durumda. Hal böyle olunca, çıkış yolu arayan üreticilerin artan maliyetleri karşılamak adında, tüketiciye ulaşan nihai mallarda yani ürettiği üründe fiyat artışı kaçınılmaz oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku