Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Vatandaşlar Üstgeçidi Kullanmıyor

0 13

Yaklaşık iki yıl önce büyük paralar harcanarak Vali Ozan caddesi üzerine kurulan üst geçit vatandaşlar tarafından kullanılmıyor. Belediye tarafından yanlış yere kurulduğu iddia edilen üst geçidin görüntü kirliliğinden başka hiç bir işe yaramadığı gibi çevreye de adeta bir demir yığını süsü veriyor.

Mardin merkez Artuklu ilçesi Yenişehir semtinde Vali Ozan caddesi üzerinde bulunan üst geçit, vatandaşın gündeminden düşmüyor. İnşa edildiği günden beri hep itirazlara maruz kalan üst geçidin, karşıdan karşıya geçmek için çoğu vatandaş tarafından tercih edilmiyor. Vatandaşlar, üst geçidin hemen yanında bulunan yaya geçidini kullanmak zorunda kalıyor.

Günün her saati yoğun olan caddede işlevsizliği yüzünden üstgeçidi kullanamayan vatandaşlar karşıya geçebilmek için kendilerini adeta yola atıyor. Vali Ozan Caddesi‘nde uzun süredir tartışma konusu olan üst geçidin vatandaşlar tarafından kullanılmıyor. Neredeyse atıl durumda olan üst geçidin neden burada inşa edildiği ise akıllarda soru işareti bırakıyor.

Milli servet değerinde olan üst geçidin çürüyerek heba olmasını istemeyen vatandaşlar, üst geçidin buradan alınarak hemen yanı başında buluna battı çıktı üzerine kurulmasını istiyor. Trafiğe açıldığı günden beri adeta şehri ikiye bölen battı çıktı projesi vatandaşın ulaşımında büyük engel teşkil ediyor. 13 Mart mahallesinden, Yenişehir mahallesine veya Yenişehir mahallesinden 13 mahallesine geçmek isten bir vatandaş büyük sıkıntılara maruz kalıyor. Karşıdan karşıya geçmek isteyenler ya Kızıltepe kavşağını ya da 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı mevkiinde bulunan yaya geçidini kullanmak zorunda kalıyor. Buda büyük zaman kaybına neden oluyor.

Mevcut üst geçidin olduğu yerden alınarak, bahsi geçen yere kurulması halinde hem 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı karşısında bulunan yaya geçidi rahatlayacak, hem de her sabah ve her akşam karşıdan karşıya geçmek isteyen vatandaşlar rahat bir nefes alacak. Öğrenciler bile zaman kaybı yaşamadan okullarına zamanında varabilecek.

15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkını adeta içine hapseden bu demir yığını burada alınmasıyla birlikte şehrin en merkezimsi yeşil alanlarından biri olan 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı önü de böylelikle açılmış olacak ve buraya gelen vatandaşlar bu görüntü kirliliğinden kurtularak rahat bir nefes alacak.

Vali Ozan Caddesi‘ndeki üst geçidin çok işlevsiz olduğunu belirten vatandaşlar, “Burayı hiç kimse kullanmıyor. Yayalar, arabaların üstüne üstüne gidiyor. Burada hız mesafesi olmadığı için genelde kaza yaşanmıyor. çünkü merkezi bir yer olduğundan arabalar yavaş ilerliyor. Üst geçitler eğlence mekanı gibi. Genelde burayı çocuklar eğlenmek için kullanılıyor. Başka bir işe de yaramıyor. Dura dura paslanarak heba olacak yazık.

Görüntü kirliliğinden başka bir işe yaramıyor. Ve işin kötü tarafı, burada engelliler için hiç kolaylık düşünülmemiş. Vatandaşa hizmet etmedikten sonra bir anlamı yok diye düşünüyoruz” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku