Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Vicdanlar Diriyse İnsanlık ölmez

0 346

 

Vicdanlar diriyse insanlık ölmez insanlık ölmezse insanlar ölmez.

Faris Erkar Yazı İşleri Müdürü

 

Vicdan  nedir?

El-cevap; Kişiyi kendi davranışlarıyla ilgili olarak bir yargıda bulunmaya yönelten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerinde dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan, kişiye doğruyu ve iyiyi yapma yükümlülüğünü de yükleyen içsel güç demektir.

Nefis muhasebesi yapma vicdanını hesaba çekme dediğimiz şey; iyi ve kötü arasında yargılama yapma ve en doğru olan şeyi seçip eyleme dökme değil midir. Bu yüzden hiçbir ceza müeyyidesi hiçbir ahlaksal yargı hatta dinsel emirler bile bazen, vicdan muhasebesinin insan üzerinde yaratığı etkiyi yaratamamaktadır.

Her gün dilimizde vicdanla alakalı bir çok deyim atasözü ve veciz sözler dolanmakta. ‘’Vicdan azabı çekmek, vicdanı sızlamak-sızlamamak, vicdansızlaşmak’’, elini vicdanına koymak gibi.

Yıllardır vicdanlarımızı rahatsız eden şeyler ola gelmiştir. Ama son birkaç aydır hemen yanı başımızda Suriye’nin  İdlib şehrinde  daha da rahatsız edici olaylar cereyan etmekte. Savaşın yıllardır sürmesinden kaynaklı  mı  yoksa her gün  orada yaşanan trajedileri ölümleri  sakatlanmaları açlık ve sefaleti, bombaların altında parçalanmış minik cesetlerin haber ve görüntülerini izlemekten mi kaynaklı olduğu bilinmez, hayatımızda sıradan bir olaymış gibi bir hal almaya başladı.

Hatta bombalar altında Beş yaşındaki bir çocuğun en ağır acılar içinde can verirken söylediği “Bana yaptığınız her şeyi Allah’a söyleyeceğim! Her şeyi diyeceğim Allah’a!”  sözü  vicdanlarımızda fazla bir karşılık bulamaz oldu.

Yine 5 6 yaşlarındaki bir çocuğun ‘’ amca sana bir şey demek istiyorum ama utanıyorum. Üç gündür acım küçük kardeşlerime getirmek için biraz yiyeceğin var mı’’ sözleri bizleri rahatsız etmez oldu.

Biri bize vicdansız dediği anda nasıl da sinirlenip küplere bineriz hatta kendimizi savunma adına tüm enerjimizi  harcama gayreti içinde oluruz değil mi. Peki  Bunca yaşanan olay karşısında duyarsız kalmak sizce vicdansızlık değil mi?

Yoksa vicdanlarımız mı köreldi ?

Yada bizler vicdanlarımızın üzerimize düşen görevleri yapmama adına  bahaneler mi üretiyoruz?

Bu iyice bilinsin ki Vicdanlarımızı  bahanelerle rahatlatamaya ne kadar çalışsak ta nafile. Çünkü Görevini tam yerine getirmemiş olanın vicdan yarasına, ne mazeretin çaresi, ne ilacın şifası çare getirmez.

’Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’’ ve  ‘’Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar” diyen bir peygamberin ümmeti olan bizler asla bu yaşanan olaylara karşı duyarsız kalamayız ve kalmamalıyız. Şu an ellerimiz ayaklarımız kesilirken bir acı hissetmiyorsak vicdanımızı kaybetmekle beraber  imanımızı da tehlikeye atmış olmuyor muyuz.

Diyeceğim şu ki; bugün  tüm dünyanın İdlib’te  olup bitene seyirci kaldığı, büyük trajedilerin yaşandığı,  akan kan ve gözyaşlarının  birbirine karıştığı, yoğun bombardıman sonrasında hayatta kalan ve göçe zorlanan  bir buçuk milyon insanın,  soğuk ve açlıktan ölen çocukların, kadınların, yaşlı ve kimsesizlerin düşmüş  olduğu bu büyük bir ateş yakılmış . Belki bu ateşi söndürme  gücüne sahip değiliz lakin Hazreti İbrahim’in ateşini söndürmek için gagasıyla  su taşıyan o minik  serçe kadar olabiliriz.

Şuan  Türkiye’nin bir çok ilinde olduğu gibi ilimizde de bu  kardeşlerimiz için başlatılmış olan yardım kampanyaları  mevcut. Başlatılan  yardım kampanyaları ile soğuk kış koşullarında başlarını sokacak damı bırakın çadırları bile olmayan binlerce aile, yüz binlerce insan,  her şeyden habersiz masum çocuklara yardım elimizi uzatabiliriz.

Buradan tüm vicdan sahiplerine  bu kampanyalara destek çağrısı yaparken, alicenap tüm Mardin halkının iş adamlarının esnafın sivil toplum örgütleri  ve resmi kurumların büyük katkılar yapacağına da inancımız büyüktür. İki gün önce Elazığ deprem bölgesi ve İdlib’e gönderilmek üzere yola çıkan 12 tır yardım malzemesi, hayırsever insanlarımıza olan güvenimizi pekiştirmekle beraber  bu yardımların çok daha büyük rakamlara ulaşmasını temenni etmekteyiz.

 Her zaman  hafızamızda yer edinmesi ve yol göstermesi adına yazımızı Kanuni’nin şu özlü sözü ile bitirelim; ‘’Vicdanın senin kıblendir, kaybetme Süleyman.’’

Bizde diyoruz ki; Vicdanlar diriyse insanlık ölmez insanlık ölmezse insanlar ölmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku