Dijital Medya Platformu
Banner Before Header

Yağışlar Çiftçilerin Yüzünü Güldürdü

0 80

Kasım ve Aralık aylarında yağışlar mevsim normallerinin altında kalırken, Ocak ayında ise bu oran istenilen seviyeye ulaştı. Çiftçilerin beklediği yağışlar toprakla buluşurken, bölge genelinde olduğu gibi Mardinli çiftçilere de umut kaynağı oldu.

İnanç turizmi yanında Mezopotamya ovası gibi büyük bir tarım alanına sahip olan Mardin, Sonbaharda çiftçilerin dört gözle beklediği yağışlar hayal kırıklığına sebep olurken, Ocak ayının ortalarından itibaren Mardinli çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yıllardır çiftçilik yapan Musa Kurtuluş, geç de olsa son yağışların biz çiftçilerin yüzünü bir nebze olsun güldürdüğünü belirterek, Özellikle Mezopotamya ovasındaki tarım alanlarının yağmurla buluşması ovadaki çiftçilerimize can suyu gibi geldiğini söyledi.
Yaş itibariyle hatırladığım kadarıyla Mardin son yılların en kurak kış sezonunu yaşadığını hatırlatan Kurtuluş, “Ocak ayının ortalarından itibaren başlayan yağışlarla birlikte bölgede ve Mardin’de çiftçilik yapan çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Daha önceki yıllarda Mardin en fazla yağış alan şehir iken, son yıllarda iklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle Mardinli çiftçiler de bu kuraklıktan nasibini aldı. Son 10-15 gündür yağan yağmur ve yüksek kesimlerde kar şeklinde gösteren yağışlar bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Bir kaç gün daha bölgeye yağış düşmeseydi ekinler büyük zarar görecek, istenilen boyut ve kaliteye ulaşmazdı. Bu da verim düşüklüğüne neden olacaktı. Yağışlarımız böyle devam ederse Allah’ın izniyle hasat mevsimine kadar başaklar doluluk oranını en iyi şekilde tamamlayacak ve bizde istediğimiz verimi elde edeceğiz. Bu yağışların devam etmesi tek temennimiz” ifadelerini kullandı.

GAP Projesine daha çok efor harcanmalı
Bölgemizin en büyük yatırımlarından biri olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)’a da değinen Kurtuluş, “Yıllardır hasretle ve özlemle beklediğimiz Güneydoğu Anadolu Projesi bu gün bölgemize ulaşsaydı belki de bugün bu sıkıntıları çekmiyor olacaktık. GAP projesiyle buraya gelecek olan su kanallarından ekinlerimizi ve ürünlerimizi suluyor olacaktık. Ama ne hazindir ki yıllardır bizlerde toprağımız gibi bu hasretle ve bu özlemle kavruluyoruz. Yetkililerden tek isteğimiz bölgemizin en büyük yatırımlarından biri olan Güneydoğu Anadolu Projesini biran önce bu topraklarla buluşturarak; tarımda, sanayide ve turizmde bölgenin refah seviyesini yükseltecek olan bu önemli ve verimli projeye daha çok efor harcamalarını istiyoruz” talebinde bulundu.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku